Warszawa / Józefów, Polska
+48 731 223 230
halo@mamadoula.pl

Blessingway – alternatywa dla baby shower

The Blessingway to ceremonia uzdrawiania zakorzeniona w tradycji Navajo. Chociaż błogosławieństwo nie jest przeznaczone do leczenia chorób, jest wysoce duchową i prywatną ceremonią, mającą na celu błogosławienie ciąży. Nowoczesny Blessingway stał się popularną alternatywą dla tradycyjnego baby shower, który przygotowuje kobietę do przejścia do macierzyństwa, zamiast skupiać się na prezentach dla dziecka.

Błogosławieństwo to czas, aby przyszła mama pod koniec ciąży spotkała się z najbliższymi jej kobietami i pielęgnowała pozytywną energię na nadchodzące doznania związane z porodem. Jest to cudowna ceremonia dla kobiet, którą może prowadzić doula, a towarzyszą jej przyjaciele i rodzina przyszłej mamy.

Byłam światkiem kilku ceremonii moich przyjaciół i jest to niezwykłe wydarzenie. Pomaga przyszłej mamie poczuć się pewną siebie i wspieraną, gdy ma się zmierzyć z wyjątkowo intensywnym doświadczeniem urodzenia dziecka i początków macierzyństwa. To spotkanie wspierające, które pomaga ciężarnej przygotować emocjonalnie, psychicznie i duchowo do narodzin do roli mamy nowego członka rodziny.

Oto pięć przykładowych czynności, których można się spodziewać podczas współczesnej ceremonii narodzin:

  1. Tworzenie narodzinowego naszyjnika

Każda bliska kobieta przynosi lub wybiera ozdobny koralik, który zostaje nawleczony z błogosławieństwem. Błogosławieństwo może mieć formę wiersza, modlitwy, słów mądrości lub prostego życzenia wspierającego przyszłą mamę. Perełki są następnie łączone w naszyjnik lub bransoletkę, dzięki czemu kobieta może je nosić w ciąży i po narodzinach lub mieć w pobliżu podczas porodu. To fizyczne przypomnienie o wsparciu zaufanych sióstr w życiu kobiety.

Kobiety, które nie mogą być fizycznie obecne podczas ceremonii błogosławieństwa (takie jak babcia czy bliska przyjaciółka mieszkająca daleko) mogą z wyprzedzeniem przekazać koralik i słowa mocy.

Narodzinowy naszyjnik / Mama Doula

2. Połączenie w kręgu siostrzanej mocy

Nadgarstek każdej kobiety w kręgu owinięty zostaje kawałkiem przędzy, a siostry przecinają go i wiążą go wokół nadgarstków jako bransoletkę, którą noszą do momentu porodu kobiety. Dopiero wtedy odcinają sznurek na przegubach i odmawiają modlitwę za bezpieczne, łatwe i radosne narodziny. 

Połączenie przędzą / Mama Doula

3. Tworzenie sztuki porodowej

Projekt artystyczny to czas spędzony wspólnie na tworzeniu. Od obrazu, malowania kamieni, drobnych notesów z afirmacjami lub innych dzieł sztuki z inspirującymi zdjęciami i wiadomościami. Siostry mogą zdecydować o stworzeniu moodboardu porodu lub zszywać kwadraty na kołdrę dla nowego dziecka. W dniach poprzedzających i podczas porodu kobieta będzie mogła spoglądać na te małe dzieła sztuki dla wiary i otuchy. 

Kamienie z afirmacjami / Mama Doula

4. Rozpieszczanie boskiej mamy

Blessingway to szczególny czas dla oczekującej mamy, która poczuje się podczas takiego spotkania całkowicie rozpieszczona, a jej emocjonalny dzban potrzeb zostanie wypełniony po brzegi tak, aby poczuła się możliwie najbardziej zrelaksowana i zadowolona, ​​jak to możliwe, zanim rozpocznie się poród.

Może usiąść na wygodnym krześle, podczas gdy jej stopy kąpią się w dużej misce z ciepłą wodą i pachnącymi kwiatami. Przyjaciele mogą masować jej ramiona, ręce i stopy, wplatać kwiaty we włosy. Chodzi o nią – kobietę i siłę siostrzanej miłości.

Siostrzana siła / Mama Doula

5. Przyozdabianie ciążowego brzucha

Malowanie ciała henan może być użyte do ozdobienia brzucha kobiety, pomagając jej czuć się wyjątkową i piękną. 

Malowanie brzucha henną / Mama Doula

The Blessingway zwykle kończy się wspólnym poczęstunkiem oraz może obejmować powitanie ojca w kręgu. Śpiewanie, taniec brzucha i dzielenie się historiami o narodzinach to  zajęcia, które można włączyć do uroczystości.

Jako prezent na pożegnanie, uczestnicy Blessingway mogą otrzymać świecę, którą zapalą po tym, jak zostaną poinformowani o rozpoczęciu porodu.

Chcesz zorganizować ceremonię narodzin dla bliskiej kobiety ze mną?

Skontaktuj się

Czas spotkania: ok. 2 godziny

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *