Co robi doula? Doula przy porodzie.

Co robi doula? Doula przy porodzie.

Jeśli szukałaś informacji o douli i o tym, co taka osoba może zaoferować ci podczas porodu, prawdopodobnie przeczytałaś coś takiego na tysiącach stron:
Doula to wykształcona i doświadczona również w swoim macierzyństwie kobieta, zapewniająca ciągłe niemedyczne emocjonalne, informacyjne i fizyczne wsparcie dla matki i rodziny na czas ciąży, porodu i po porodzie.”

Ale co robi doula podczas faktycznego procesu narodzin? Jak wygląda wsparcie douli w dniu (lub dniach) zbliżającego się porodu?

Przed i podczas porodu oraz do kilku godzin po porodzie doula będzie zapewniała ci ciągłe wsparcie – jakie?

  • Emocjonalne wsparcie – zachęta, pewność, ciągła obecność.
  • Praktyczne wsparcie – praktyczna wiedza i informacje nt. polskiego systemu opieki zdrowotnej, ułatwiająca efektywną komunikację z opiekunami medycznymi, uświadomienie opcji i możliwości na poród, zaplanowanie go.
  • Fizyczne wsparcie – niefarmakologiczne sposoby redukcji bólu ciążowego i porodowego, masaż, sposoby relaksacji.
  • Wsparcie dla partnera – podpowie twojemu partnerowi jak aktywnie ci pomóc przed, po i w trakcie porodu oraz odpowie na pytania lub wątpliwości.

Żeby było jasne – jest kilka rzeczy, których doula nie robi. Doula nie pozwala, aby jej osobiste przekonania zmieniały twoje plany (będzie szanować to, czego TY oczekujesz od porodu). Nie jest pielęgniarką ani położną, więc zapewnia swoim klientkom jedynie pozamedyczne wsparcie. Wsparcie douli jest komplementarne i nie zastępuje opieki lekarza, położnej lub pielęgniarek.

Doula pomoże Ci śledzić postęp twojego porodu i pomoże Ci zdecydować, kiedy wezwać położną lub udać się do szpitala

Kiedy proces narodzin już się rozpoczął, naprawdę pomocne może być nie myślenie o porodzie i skurczach oraz brak przymusu do ciągłego obserwowania zegarka. Niezależnie od tego, czy rodzisz w szpitalu  (czy w domu), doula może Cię wspierać przed przybyciem położnej lub przed pójściem do szpitala, aby było ci tak wygodnie, jak to możliwe i pomagając Ci zachować spokój – tym samym pozwalając skupić się na narodzinach dziecka, a nie na mierzeniu skurczy!

Doula przygotuje twój basen do porodu w wodzie
(jeśli masz poród domowy)

Jeśli planujesz poród w domu, basen porodowy to niesamowita rzecz, z której warto korzystać. Jeśli rodzisz ze mną w wodzie możesz korzystać z mojego basenu porodowego za darmo. Możesz też wypożyczyć go lub kupić  swój własny.

Doula pomoże ci się zadomowić w szpitalu (jeśli masz poród w szpitalu)

Jeśli rodzisz w szpitalu, doula może Ci pomóc w drodze z domu do szpitala. Idealnie jest zostać w domu tak długo, jak to możliwe, a doula może to ułatwić, pomagając ci czuć się bardziej komfortowo w domu lub też zawiezie Cię do szpitala samochodem. Będzie ci towarzyszyć i upewni się, że wiesz gdzie się udać i co zrobić po przybyciu do szpitala.

Doula będzie współpracować z twoim partnerem, aby pomóc Ci czuć się komfortowo (i zminimalizować ból naturalnie)

Doule i tatusiowie tworzą naprawdę dobry duet wsparcia. On będzie pisał lub dzwonił na wczesnych etapach porodu, aby informować na bieżąco twoją doulę i upewnić się, jak najlepiej cię wspierać, a w czasie porodu będą pracować razem, aby pomóc ci czuć się zrelaksowaną i zapewnić ci komfort. Doula uciska biodra podczas porodu, co obniża odczuwanie bóli skurczowych (a mogę tak robić i przez 10 godzin!). Podczas, gdy twój partner daje ci maksymalnie dużo miłości i poczucie znanego ci bezpieczeństwa. Zmieniamy się podając ci wodę i przygotowując chłodne okłady na czoło. Tatusiowe i doule stają są zazwyczaj bardzo dobrymi znajomymi tuż przed końcem porodu.

Doula przetrze ci czoło i przypomni o oddychaniu

Często osoby, które korzystają z usług douli doceniają ją szczególnie za te drobiazgi. Chłodny okład pojawiająca się na twoim czole we właściwym momencie. Spokojny uśmiech i głos osoby, która po prostu oddycha z tobą. Która wie, że dasz radę i cię w tym utwierdza. Która odbiera od partnera szklankę wody, której możesz się napić pomiędzy skurczami.  Spokojne obserwowanie twoich reakcji i postępu porodu pozwala twojej douli wyczuć, czego potrzebujesz, bez nadmiernego pytania – często zanim zdasz sobie sprawę, że tego chcesz.

Doula będzie uciskać twoje biodra
(wierz mi, to jest PRZYJEMNE!)

Po raz kolejny o tym wspominam. Rodzące kobiety NAPRAWDĘ wydają się to lubić. Twoja doula może również pokazać twojemu partnerowi, jak to zrobić, aby mógł pochwalić się siłą i sprawczością (wtedy ręce douli mogą pomóc inaczej).

Doula pomoże Twojemu partnerowi poczuć się pewnie

Swobodnie odnalezienie się w sytuacji narodzin dziecka jest często łatwiejsze dla tatusiów, jeśli obecna jest tam doula. Poczucie pewności u mężczyzn i ufność w proces narodzin jest kluczem do zapewnienia pozytywnego wsparcia dla matki rodzącej.

Czasami twoja doula może nawet pozwolić na uwalnianie skurczów w uścisku

Staramy się tego unikać, bo poród czasami kończy się w najbardziej nieoczekiwanych pozycjach. Nauczy i będzie jednocześnie sprawdzać, jak tata stosuje ucisk na plecy mamy, aby pomóc w parciu.

Doula wspiera cię słowami zachęty (i będzie trzymać cię ramionach, jeśli tego potrzebujesz):

Czasami potrzebujesz tylko kogoś, kto szepcze tak po prostu: jesteśmy tu i dasz radę lub rozpasuje twoje plecy pomiędzy skurczami. Innym razem będziesz potrzebowała kogoś, kto podtrzyma twoją nogę lub ramię, by podnieść stopę. Czasami potrzebujesz wszystkiego na raz, podczas gdy twój partner trzyma twoją dłoń.

Poprowadzi cię przy pierwszym karmieniu piersią

Pierwsze chwile karmienia piersią to czas budowania więzi pomiędzy tobą a dzieckiem. Ssanie dostarczy twojemu dziecku kilka kropel drogocennej siary i pobudzi oksytocynę oraz produkcję mleka. Twoja doula może pomóc ci poczuć się pewnie i komfortowo, kiedy będziesz zajmować się karmieniem piersią po raz pierwszy.

Możesz podzielić się z nią trudnymi i pięknymi emocjami
(jest kobietą, która też to przeżyła)

Nie ma niczego lepszego niż przytulenie się do kogoś. A doula nie cofnie się, gdy będziesz tego potrzebować.

I zrobi wam przeciętne zdjęcia, aby twój partner mógł cieszyć się chwilą.

Jeśli chcesz, jako doula zrobię wszystko, co w mojej mocy, aby zrobić zdjęcie lub dwa. Nasze dłonie i ciała są często „związane” i nie ma po prostu jak zrobić zdjęć podczas porodu. I choć udaje się uchwycić niesamowite momenty urodzenia, jakość nie ma porównania ze zdjęciami profesjonalnych fotografów urodzeniowych.

Twoja doula uporządkuje dom po porodzie domowym
(żebyś mogła cieszyć się wami, a nie zajmowałą się sprzątaniem)

Po porodzie domowym, zwykle próbuję wstawić pranie do pralki (narodziny wymagają dużej ilości ręczników), włączyć zmywarkę i po prostu zrobić ogólne porządki, tak, abyś ty i twój partner mogli skupić się na swoim nowonarodzonym dziecku. Większość douli złoży równieć basen do porodu, jeśli go używasz.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *