Warszawa / Józefów, Polska
+48 731 223 230
halo@mamadoula.pl

Jesteś królową! Tradycje traktowania kobiety w połogu na świecie.

Wyobraź sobie, że mieszkasz w innym świecie. W miejscu, w którym rzeczywiście jest coś takiego, jak kulturowo respektowany czas połogu – w którym kobiety po porodzie i ich dzieci miają specjalne względy, specjalne jedzenie, szczególną opiekę. A co najważniejsze, muszą pozostać w domu i pielęgnować swoje dzieci! Archaiczny świat? Czy idylla?

Przekonaj się

… że wiele kultur ma 40-dniowy okres szczególnego traktowania dla kobiet po porodzie. Koreańczycy mają (nawet) specjalną śmierdzącą zupę. Chińskie kobiety nie mogą wyjść przez 30 dni z domu i są zniechęcane do brania prysznica. Kobiety latynoamerykańskie wiążą brzuchy. Ugandyjskie kobiety golą głowy. Indonezyjskie i malezyjskie kobiety nie mogą gotować ani sprzątać przez pierwsze 40 dni. W niemal wszystkich kulturach na całym świecie kobieta po porodzie traktowana jest delikatnie, z szacunkiem i honorem. Pozwala się jej odpocząć, pielęgnować jej dziecko i… niewiele więcej. Zazwyczaj opiekują się nią inne kobiety w jej rodzinie lub społeczności.
W Mongolii oprócz leżenia kobieta w tym czasie jedynie, między innymi, pije ciepłe napoje i unika zimnych, trzyma głowę zakrytą – zwłaszcza uszy, aby nie „nabrać wiatru”. Kobieta w ogóle w tym czasie nie może się zmarznąć. Wszędzie są ciepłe ubrania i warstwy. W ciągu 40 dni każdy, kto przyjdzie zobaczyć się z matką i / lub dzieckiem, musi przynieść prezent – to ma zapobiec infekcjom piersi. Nie, nie zmyślam.

Zasady poporodowe:

 1. „Wicie gniazda” – to znaczy, że jeśli nie musisz wychodzić, to nie wychodź. Bądź w domu z dzieckiem i to w jak najbardziej komfortowych warunkach. W łóżku, na kanapie, nie ma znaczenia. Pozwól światu się rozpieszczać, podczas gdy ty i twoje dziecko macie czas tylko dla siebie.
 2. Ciepłe potrawy. Wynika to ze wschodniego zrozumienia równowagi ciepła-zimna we wszystkich rzeczach. Ale dla przeciętnej młodej mamy, która nie ma miłej azjatyckiej cioci opiekującej się nią, pamiętaj o tym: zupy, buliony, herbaty = super. Lody, koktajle, surowe warzywa = nie tak dobrze. (Ale nie ma żadnej specjalnej diety kobiety karmiącej, o tym później).
 3. Ciepłe ubranie. Znowu chodzi o zachowanie ciapła. Po porodzie jest czas na przytulne koce, warstwy i kapcie. Łatwiej robić to zimą, na pewno. Po prostu staraj się nie zmarznąć.
 4. Pielęgnuj swoje dziecko. To jest twój najważniejszy projekt, najlepsza praca. Dla umysłu nowoczesnej, wyzwolonej kobiety może to zabrzmieć trochę szaleńczo, ale może po prostu warto na chwilę zwariować… w starym stylu?

Świadomość opieki po porodzie

Ciąża jest naturalnym i zdrowym stanem – fizjologicznym. Każdy jednak czuje również gdzieś podświadomie, że jest to także pewien duchowy stan i wyjątkowy czas w życiu matki. Nie powinno więc nikogo dziwić, że okres ten jest w pewien sposób święty i każdy z zewnątrz powinen go uszanować. Twoje ciało i dusza muszą odzyskać siły po porodzie. Ważne jest uczczenie przejścia w macierzyństwo w sposób łagodny, bo spokojna i zrelaksowana mama to spokojne dziecko. Na szczęście wzrasta świadomość potrzeby otoczenia opieką świeżoupieczonej mamy – dzieje się tak dzięki poporodowym doulom (takim jak ja) i grupom wsparcia oraz mamom, które chętnie dzielą się swoimi doświadczeniami.

Jacqueline Kelleher, doula, podaje następujące kryteria dobrego wsparcia poporodowego (Jacqueline Kelleher, „Co kobiety potrzebują w okresie poporodowym: lista dziesięciu najlepszych” (wykład przedstawiony na międzynarodowej konferencji DONA, San Francisco, 25 lipca 2003 r.)):

 1. Matka potrzebuje fizycznego wsparcia, aby mogła odpocząć.
 2. Matka (i ojciec) potrzebuje wsparcia i zachęty do udanego karmienia piersią.
 3. Para potrzebuje wsparcia przy minimalizowaniu wystąpienia stresu poporodowego.
 4. Para potrzebuje informacji i edukacji, jak zintegrować nowonarodzone dziecko z rodziną.
 5. Para potrzebuje informacji i edukacji na temat tego, jak może zachowywać się noworodek i jak umiejętnie się nim opiekować.
 6. Para (zwłaszcza matka) potrzebuje kogoś, kto ją wysłucha i uhonorował jej historię porodową.
 7. Para potrzebuje grupy na podobnym etapie życiowym – ludzi, którzy nie tylką są rodzicami, ale także rodzicami małych dzieci.
 8. Para potrzebuje cierpliwości, empatii.
 9. Matka potrzebuje wsparcia podczas fizycznego dochodzenia do zdrowia po urodzeniu dziecka.
 10. Matka i ojciec potrzebują fizycznego kontaktu.

Jak ty spędziłaś czas połogu? Czy twoja społeczność mogła cię lepiej wspierać?

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *