Warszawa / Józefów, Polska
+48 731 223 230
halo@mamadoula.pl

Oznaki porodu – tu już czas!

Okej, zaczyna się robić poważnie! To już końcówka! Kiedy czekasz na pierwsze oznaki porodu (który możliwe, że zaraz będziemy razem przeżywać), może być ci ciężko. Wiesz, że już prawie czas, jesteś duża jak wieloryb (lub tylko tak myślisz), jesteś wyczerpana, znużona i trudno ci się chodzi. Pierwsze oznaki porodu są więc mile widziane! Ale jeśli to twoje pierwsze dziecko, możesz nie wiedzieć, czego szukać, gdy nadejdzie ta wielka chwila.

Na filmach wszystko wydaje się oczywiste. Kobieta nagle zatrzymuje się i mówi: „Zaczęło się”. Nagle ma ogromny skurcz, a potem zaczyna szybko oddychać. Wody odchodzą wielką kałużą, a dziecko rodzi się szybko po szalonym pościgu do szpitala. Nie ma fałszywych alarmów, powolnych startów lub powątpiewań „no, nie wiem, czy to jest już teraz…”.

Oczywiście, prawdziwe życie przedstawia trochę inną historię. Każdy poród jest tak różny, jak różne są ciąże. Nawet matki, które rodziły kilkakrotnie mogą być zaskoczone i wciąż zastanawiać się: „czy to już?”. Aby trochę wyjaśnić, porozmawiajmy o oznakach porodu.

Oznaki porodu

… powinnaś zobaczyć tylko wtedy, gdy minęło 37 tygodni. Jeśli zauważysz u siebie któryś z tych objawów przed upływem 37. tc skontaktuj się z lekarzem, położną lub udaj się do szpitala. Może to być fałszywy alarm, ale nie chcemy ryzykować przedterminowego porodu (ten temat tutaj).
Jeśli więc twoja ciąża ma 37 tygodni, przyglądaj się pierwszym oznakom wychodzącego na świat malucha! Możesz spokojnie obserwować, odczekać dłuższą chwilę i przekonać się, co się dzieje właśnie z twoim ciałem. Nie wahaj jednak się zadzwonić, jeśli 1) poprosili cię o to, lub 2) czujesz się nieswojo czekając.

Możesz zauważyć:

 • dziecko „opada” lub osiada w miednicy mniejszej (zwykle od kilku dni do kilku tygodni przed rozpoczęciem porodu)
 • nagły „wybuch energii”, nazywany wiciem gniazda
 • poczucie rozluźnienia narządów w brzuchu
 • zwiększenie śluzu szyjkowego nawet podbarwionego krwią (utrata czopa śluzowego)
 • odczucie, że poród się zbliża
 • łagodne skurcze, które zaczynają być regularne i rosnące, coraz silniejsze, dłuższe i występujące w coraz któtszym odstępie czasowym. Nie znikają, gdy się poruszasz, kładziesz się lub zmieniasz pozycje (jeśli tak się dzieje to nie jest to jeszcze poród)
 • potrzebę, aby pójść do łazienki i oczyścić się z „balastu”, który mógłby wyjść podczas parcia
 • strumień lub wytrysk płynu (odejście wód płodowych)
 • skurcze i / lub ból pleców, który nie ustępuje
 • uczucie intensywnego ucisku w dole brzucha (głowa dziecka pcha w dół)

W przypadku pierwszych 5 objawów nie ma powodu, aby spieszyć się z lekarzem. Są to jedynie oznaki, że wielki moment wydarzy się niedługo, ale nie już w tym momencie.

To normalne, zwłaszcza w pierwszych ciążach, że dziecko opada na dno miednicy około 32. – 34. tygodnia ciąży, ale nie oznacza to, że ​​urodzisz przedwcześnie (moje pierwsze dziecko opadło po 37. tc i urodziło się w terminie).

Uczucie, że poród jest bliski lub wybuch energii może się zdarzyć na kilka tygodni i nawet kilka razy przed porodem. A może się zdarzyć też tylko dlatego, że jesteś zwariowana na punkcie ciąży – i super! Ponownie, nie ma pośpiechu, aby pędzić do szpitala.

Jeśli chodzi o utratę czopa śluzowego, możesz go tracić przez kilka dni i nie zauważyć. Możesz stracić duży skrzep na raz. Możliwe jest, że odczepi się na kilka dni przed rozwiązaniem lub w momencie większej aktywności. Zawiadom położną lub jedź do szpitala tylko wtedy jeśli zdarzy się to na długo przed terminem, żeby sprawdzić, czy nie czeka cię wcześniejsze rozwiąznie, ale nie jest to wciąż nagły wypadek.

O skurczach

Skurcze, odchodzące wody, intensywny ból pleców i wysokie ciśnienie są oznakami, że dziecko niedługo pojawi się na świecie i, tak, to już jest poród. Wtedy trzeba upewnić się, że skurcze są prawdziwe w szpitalu. Jeśli to fałszywy alarm lub skurcze przychodzą-odchodzą, gdy zmieniasz pozycję, to są po prostu „ćwiczeniem” twojej macicy, zwane skurczami Braxtona Hicksa.
Ciekawostka: skurczy Braxtona Hicksa będziesz doświadczać wcześniej w każdej kolejnej ciąży. Nierzadko czuje się je na początku drugiego trymestru w trzeciej, czwartej lub piątej ciąży (no, po prostu ekstra zabawa!) Niektóre kobiety niesłusznie martwią się, że jest to objaw poronienia.

Nie ma pewności jak potoczy się akcja porodowa oceniając tylko sposób, w jak zaczynają się twoje skurcze. Niektóre kobiety zaczynają od raczej niekonsekwentnych, oddalonych od siebie skurczów (które nie znikają podczas zmiany pozycji), np. 5 min., 15 min., 8 min. itp. A jednak, szybko pojawia się u nich regularny wzór i poczęcie ma miejsce w ciągu kilku godzin. Bardzo rzadko spotyka się porody, w których nie pojawiają się regularne skurcze. Za to niektóre kobiety, które zaczynają poród z odległymi o 2 minuty i silnymi skurczami, mogą rodzić po 12 godzin lub dłużej. Nie ma żadnych reguł.

Skąd mam wiedzieć, że to już na pewno poród?

Wiele kobiet chce mieć pewność, że to, co się dzieje to już na pewno poród. Tak jest na pewno, gdy:

 • odeszły ci wody,
 • skurcze są silne i regularne, nawet jeśli jeszcze występują krótko po sobie,
 • sprawdziłaś i czujesz, że szyjka macicy się skraca.

Znam kobiety, które obudziły się w zaawansowanej ciąży, mokre, myśląc, że odeszły im wody – ale tylko zmoczyły łóżko. (Trochę zawstydzające? Tak, przepraszam. Jednak to pokazuje, że pod koniec ciąży dobrze jest mieć wodoodporną podkładkę na łóżku). Na takie okazje dostępne są papierki lakmusowe, które zmieniają kolor pod wpływem płynu owodniowego.

Gdy rzeczywiście rozpocznie się akcja porodowa, nic nie powstrzyma twoich skurczów. Możesz się położyć, spacerować, popijać wodę, zmieniać pozycje – i one się nie poddadzą. Będą o sobie przypominać i to regularnie.

Możesz również nauczyć się badać swoją szyjkę macicy. Zasadniczo – umyj ręce i ukucnij w wygodnej pozycji. Sięgaj wysoko, aż znajdziesz swoją szyjkę macicy. Kiedy ją poczujesz, będziesz wiedziała, że to ona – będzie badziej napięta, twardsza od pozostałych tkanek. Będziesz też w stanie poczuć coś naprawdę twardego – to głowa twojego dziecka! Sprawdź jak długa jest, czyli ile centymetrów wolnej przestrzeni czujesz przed głową dziecka. Poród będzie postępować dopóki ta granica zatrze się do zera. Możesz również zauważyć, że szyjka jest „otwarta”. Poczujesz małą dziurę w środku, która będzie się powiększać wraz z postępem porodu. Samo rozwarcie, bez skurczy, nie jest jednak wiarygodną oznaką, że rodzisz. Jeśli zbadasz się mając zaawansowaną ciążę przed pójściem do porodu, możliwe jest rozszerzenie o 3-5 cm, a dziecko może przyjśc na świat dopiero za kilka tygodni. Możliwe jest również całkowite zamknięcie szyjki macicy, a urodzenie dziecka może nastąpić w ciągu kilku godzin.

Co mam teraz zrobić?

Porozmawiamy więcej o radzeniu sobie z opcjami leczenia bólu i bólu podczas porodu. Ale co do bezpośredniego „co mam zrobić”, to zależy.
Jeśli planujesz narodziny w szpitalu i masz pewność, że jesteś w ciąży, jedź do szpitala i uprzedź mnie, swoją położną lub inną osobę, która będzie ci towarzyszyć.
Zrelaksuj się. Jeśli jest noc lub jesteś zmęczona, spróbuj spać. Nie możesz spać? Przynajmniej połóż się i odpocznij. Jeśli nie jesteś zmęczona, wróć do codziennych czynności o ile widzisz oznaki wczesnych skurczy. Zjedz coś lekkostrawnego, napij się ulubionej herbaty, złóż trochę prania czy wykonaj inne lekkie obowiązki domowe. Obejrzyj film, zadzwoń do znajomego, poczytaj książkę. Jesli nie jesteś w stanie skoncentrować się na „niczym innym” spróbuj chodzić, kołysać się lub siedzieć na dmuchanej piłce (ponownie porozmawiamy o sposobach radzenia sobie z dyskomfortem skurczy później).
Jeśli nic nie jest w stanie oderwać się od postępującego w fazie porodu to znaczy, że nadszedł czas, aby udać się do szpitala. Poinformuj kogo trzeba, że tam jedziesz (w tym zadzwoń do mnie lub / i swojej położnej). Tak długo, jak możesz, nie martw się i nie myśl o porodzie! Kiedy akcja porodowa rozpocznie się na dobre, nie będziesz miała już innego wyjscia.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *