Warszawa / Józefów, Polska
+48 731 223 230
halo@mamadoula.pl

Pierwsza kąpiel noworodka – dlaczego warto poczekać

Właśnie trzymasz w rękach najpiękniejsze dziecko na całym świecie, twoje. Mam nadzieję, że otrzymałaś możliwość cieszenia się więzi z dzieckiem od razu i dwie godziny po porodzie. Ale zanim pomyślisz o oddaniu dziecka do kąpieli, przemyśl to jeszcze raz. Możesz po prostu odłożyć tę kąpiel.

Jedno słowo: Vernix

Vernix jest białą, kremową substancją, którą znajdziesz w nierównomiernej ilości na swoim nowo narodzonym dziecku. (Przedwcześnie urodzone dzieci mają więcej vernixów, a im w póżniejszej ciązy jesteś, kiedy rodzisz, tym mniej vernixu ma twoje dziecko.) To niesamowite substancja! Zaufaj mi, nie chcesz tego zmyć. Po urodzeniu, vernix jest jednocześnie środkiem oczyszczającym, nawilżającym, przeciwzakaźnym i przeciwutleniającym. Więc, zamiast zmywać ją z twojego nowonarodzonego dziecka, wcieraj ją!

Wewnątrz macicy rola vernixa polega na zabezpieczeniu skóry dziecka przed płynem owodniowym. Działa jako wodoodporna bariera, a także chroni przed pospolitymi patogenami okołoporodowymi. Kiedy twoje dziecko jest już na zewnątrz, jego działanie się nie kończy. Został zaprojektowany, aby chronić twoje dziecko również poza macicą, tak jak chronił je w środku. Tak jak mleko kobiece, vernix wspiera układ immunologiczny chroniący twoje dziecko przed infekcją. A efekt nawilżenia pomoże zapobiec złuszczeniu się naskórka noworodka. Także zapach dziecko zawdzięcza tej substancji.. Wdychaj to głęboko, mamo! Zapach ten pomaga w uruchomieniu wzmożonej produkcji oksytocyny – a w tym w laktacji i budowaniu więzi z dzieckiem (więcej tutaj).
Jesteś pewna, że ​​chcesz zmyć najbardziej naturalną barierę zwalczającą infekcje i problem suchej skóry,  oczyszczającą skórę oraz nadającą jej niepowtarzalną woń niemowlęcia? Zamiast tego po prostu przytulaj mocno i ciesz się swoim dzieckiem, oddychaj głęboko i ciesz się zapachem!

Kiedy twoje dziecko otrzymało pierwszą kąpiel?

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *