Warszawa / Józefów, Polska
+48 731 223 230
halo@mamadoula.pl

Po porodzie: dlaczego powinno się zdejmować czapeczkę noworodkowi

„Dlaczego to dziecko nie ma czapeczki?”. Zaraz po urodzeniu zakłada się noworodkom czapeczki w trosce o utrzymanie ich ciepła. Ale czy kiedykolwiek zastanawiałaś się czy to naprawdę jest niezbędne? Podpowiedź: nie jest. W rzeczywistości te małe czapki mogą wyrządzić więcej szkody niż pożytku. Oto dlaczego powinnać zdjąć nakrycie głowy twojemu maluszkowi.

Zapach dziecka i tworzenie więzi

Noworodki mają cudowny, prawie odurzający zapach. Jeśli masz dziecko, wiesz o czym mówię. Jeśli spodziewasz się pierwszego, wkrótce poznasz tę radosną woń. Ten zapach ma ważną funkcję biologiczną i stanowi mocny argument w czapeczkowej dyskusji.
Jako mama jesteś naturalnie połączona ze swoim niemowlęciem, który rozpoznaje cię po zapachu. Twoje ciało też instynktownie reaguje na woń maluszka. Te zapachy powodują, że pomiędzy waszą dwójką natychmiast tworzy się bardzo silna więź. Ocieranie się o głowę dziecka przychodzi rodzicom naturalnie, ponieważ jest niezbędne do budowania poczucia bezpieczenstwa i udanego karmienia piersią..

Bezpieczny trzeci etap porodu

Zapach skóry głowy dziecka jest ważny dla tworzenia więzi oraz dla twojego bezpieczeństwa i dobrego samopoczucia dziecka. Twój system węchowy oczekuje pewnych wskazówek natychmiast po urodzeniu potomstwa – te sygnały są dostarczane najintensywniej i najbardziej naturalnie przez zapach głowy dziecka, gdy tulisz się do niego po urodzeniu. Instynktownie zanużasz nos w zagłębieniu na czubku głowy (robimy to automatycznie, jest to nawet silniejsza potrzeba u matki niż karmienie piersią). Czynność ta powoduje ogromny przypływ oksytocyny – hormonu macierzyńskiego. Oksytocyna pozytynie oddziałuje na ciebie po porodzie – m.in. wywołuje skurcze macicy, które pomagają usunąć łożysko ze ścianki macicy i wymuszają natychmiastowe zwężenie naczyń krwionośnych, które go z nim łączyły. Oznacza to dla ciebie bezpieczny, skuteczny trzeci etap porodu (Odent, 2013).
Ten wysoki poziom oksytocyny jest również ważny dla twojego psychicznego dobrostanu. Twój wysoki poziom oksytocyny to jego wysoki poziom u twojego dziecka (w rzeczywistości wysoki poziom u wszystkich w pokoju!), co wzmaga uczucie więzi. To również oksytocyna jest odpowiedzialna za euforię odczuwaną po porodzie – jest formą wbudowanego przez naturę systemu bezpieczeństwa i nagrody. A to wszystko dzięki przytulaniu i wąchanie dziecka – bez czapeczki na głowie.

Dbanie o komfort niemowlęcia

Badania przeprowadzone kilkadziesiąt lat temu dowiodły jednoznacznie, że noszenie czapeczek nie pomaga utrzymać ciepła dziecka (Coles, 1979, McCall, 2010). Ten sposób po prostu nie działa. W rzeczywistości badania pokazują również, że przekonanie o „traceniu większości ciepła przez nasze głowy” jest również błędne (Pretorius, 2006). Czapeczki u noworodków mogą spowodować przegrzanie ich głów. Jak więc utrzymać ciepło twojego nowo narodzonego dziecka? Natura ma odpowiedź: to twoje ciało utrzymuje dziecko w odpowiedniej temeraturze. Natura idealnie nasz do tego przygotowała. W rzeczywistości regulujesz nie tylko temperaturę niemowlęcia, ale także jego oddech, tętno, a nawet poziom cukru we krwi (Ludington-Hoe, 2006). Cała ta magia ma miejsce, gdy dziecko jest z tobą w kontakcie skóra do skóry.
Przytulaj się do niego kładąc je na klatce piersiowej. Możecie przykryć się kocem!

Czy twój noworodek nosił czapeczkę? Dlaczego lub dlaczego nie?

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *